top of page

Wsparliśmy 

Od początku swojego istnienia Fundacja była świadoma znaczenia nowoczesnych technologii dla rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego i udzielała wsparcia finansowego naukowcom realizującym innowacyjne projekty badawcze z potencjałem komercjalizacyjnym.

Nasze finansowanie często stanowiło podwaliny dla sukcesów ludzi i firm, którym udało się stworzyć przełomowe rozwiązania i technologie podbijające nie tylko lokalne, ale również międzynarodowe rynki.

Poznajcie osiągnięcia naszych laureatów!

MED-TECH

Dawid Nidzworski_3.jpg
dc6543_78d913726afa4b4dbb5bcc0e21755f51_

Dr Dawid Nidzworski 

współzałożyciel firmy SensDx SA i

twórca Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM). Laureat programów FNP VENTURES i IMPULS. W ramach grantu FNP opracował czujnik do wykrywania wirusa grypy, który pozwala wykryć wirusy w wymazie z gardła pacjenta, rozpoznając charakterystyczne dla każdego wirusa grypy białko.

001.jpg

Prof. Piotr Garstecki

Współzałożyciel firm PCR ONE, Scope Fluidics i BacterOmic oferujących nowe rozwiązania dla medycyny, m.in. w pełni kompletny test do badania wrażliwości bakterii na antybiotyki – Antibioitic Susceptibility Testing (AST). Prof. Garstecki jest laureatem programów FNP: TEAM POIG, MISTRZ, TEAM-TECH.

 

Dowiedz się więcej: By antybiotyk ugodził celnie

pobrane.png
38bfe152026f1938a02c0446c74cef1e,900,0,0

Dr Anna Szkulmowska Dr hab. Maciej Szkulmowski

Laureatka VENTURES i laureat TEAM POIG wspólnie rozwijają technologię tomografii optycznej OCT. W konsorcjum zawartym pomiędzy Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK W Toruniu oraz spółką AM2M realizują projekt FreezEYE dofinansowany w programie TEAM-TECH FNP.

 

Dowiedz się więcej: Zatrzymać obraz w bezruchu

logo00.png
STD_4679.jpg

Dr Marek Dziubiński

Szef firmy MEDICALgorithmics, autor technologii urządzenia do zdalnego monitorowania rytmu serca – PocketECG. Dr Dziubiński jest laureatem programu FNP INNOVATOR.

 

Dowiedz się więcej: Chcemy być największym graczem

e4acea77831e34be80d6b47d35cb58db,900,0,0

CHEM-TECH

IMG_1414.jpg

Prof. Karol Grela

Prof. Karol Grela we współpracy z dr inż. Michałem Bieńkiem, prezesem spółki Apeiron Synthesis rozwija technologię atalitycznej reakcji metatezy olefin, która znajduje zastosowanie w produkcji leków, feromonów, substancji zapachowych, surfaktantów, wosków, paliw, polimerów i materiałów konstrukcyjnych. Prof. Grela jest laureatem kilku grantów FNP (START, TEAM, TEAM-TECH) oraz Nagrody FNP, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie dla naukowca w Polsce.

 

Dowiedz się więcej

Apeiron.jpg
F. Granek i Z. Rozynek_z sieci.jpg

Dr inż. Filip Granek i dr Zbigniew Rozynek

Laureaci programu FNP Homing Plus,  poznali się i nawiązali współpracę podczas szkolenia Fast Track organizowanego przez FNP w programie SKILLS. Znajomość zaowocowała powołaniem spółki XTPL oferującej przełomową technologię ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów.

 

Dowiedz się więcej: Jak wydrukować elektrody w skali nano?

5ada2c7381980326ba2ef881f8732ae5,900,0,0

BIO-TECH

Dr hab. med. Anna Wójcicka i prof. Krystian Jażdżewski

Laureatka programów FNP IMPULS i TEAM TECH oraz laureat programów FOCUS, IMPULS i TEAM są założycielami spółki Warsaw Genomics działającej przy Uniwersytecie Warszawskim. Główną misją zespołu lekarzy i naukowców pracujących w spółce jest stworzenie i przekazanie pacjentom możliwie czułych i dokładnych testów genetycznych opartych o najnowsze osiągnięcia światowej nauki.

 

Dowiedz się więcej: Make a difference

mainpage_fill_kotbury_Warsaw-Genomics-20

Dr hab. Damian Józefiak

Prezes spółki HiProMine, opracowuje innowacyjną na skalę światową technologię produkcji białka owadziego na potrzeby przemysłu paszowego. Jest laureatem programów FNP IMPULS i TEAM-TECH.

 

Dowiedz się więcej: Fabryka białka z owadów w Robakowie

logo-horizontal-version_no_slogan.png
KHKaminska.png

Katarzyna Kamińska 

Założycielka firmy TherVira. Zajmuje się między innymi optymalizacją prekursorów nowych leków przeciwgrypowych. Laureatka programu FNP IMPULS.

TherVira.png
029.jpg

Prof. Janusz Bujnicki 

Współzałożyciel firmy Futurenzymes. Opracowuje metodą komputerowego modelowania procesu oddziaływań RNA z cząsteczkami chemicznymi oraz zmian struktury RNA pod wpływem tych oddziaływań. Technologia będzie mogła być wykorzystywana w do tworzenia nowych leków ukierunkowanych na RNA. Prof. Bujnicki jest laureatem programów FNP IMPULS, MISTRZ, oraz TEAM.

 

Dowiedz się więcej: Jak małe cząsteczki chemiczne zmieniają strukturę RNA?

 

FOT_8808.jpg
6753f34a2aa40714b79232920505e9f5.jpg

Dr n. med. Tomasz Rygiel

Współtwórca firmy Cellis, opracowuje przełomowa metodę dostarczania leków do komórek nowotworowych za pomocą komórek odpornościowych chorego. Dr Rygiel jest laureatem programu FNP TEAM-TECH.

 

Dowiedz się więcej: Koń trojański w walce z rakiem

 

 

BIG DATA

Dr inż. Andrzej Szwabe

Zajmuje się sztuczną inteligencją i komunikacją sieciową i jest współtwórcą rozwiązań w start-upie Deep.BI. Dr Szwabe jest laureatem programu FNP Innowator.

 

 

 

deep_bi_logo.png

INNE

008.jpg
inphotech_logo_B-1.jpg

Dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski

Założyciel spółki InPhoTech, która wprowadza do przemysłu nowe technologie światłowodowe, m.in. światłowód wielordzeniowy dedykowany do systemów czujników pracujących w obecności promieniowania radioaktywnego lub bardzo wysokich temperatur.

Dr Nasiłowski jest laureatem programu FNP TEAM-TECH.

 

Dowiedz się więcej: Światłowody, którym niestraszna radioaktywność i gorąc

 

 

 

Tomasz_Szwelnik.jpg

Tomasz Szwelnik 

Laureat FNP INNOWATOR, zajmuje się rozpoznawaniem mowy. Powołał firmę VoiceLAB, która opracowuje bezpieczne systemy rozpoznawania mowy dedykowane dla określonych branż, np. medycznej czy finansowej.

 

Dowiedz się więcej: Innowacyjnym pomysłom trzeba stworzyć klimat

 

 

 

Voicelab_logo.jpg

Prof. Tadeusz Uhl

Mechanik, mechatronik i wibroakustyk, założyciel firmy inżynierską Energocontrol, która w ciągu 16 lat działalności została przekształcona w grupę firm inżynierskich pod nazwą EC Grupa. Grupa składa się z 14 firm, głównie spin-off, które kontynuują prace badawcze prowadzone w AGH. Prof. Uhl jest laureatem programu FNP MISTRZ.

 

Dowiedz się więcej: Myśl rządzi rynkiem

 

 

pobrane 11.png

Dr Grzegorz Brona

Założyciel firmy Creotech Instruments, która uczestniczyła w szeregu projektów kosmicznych realizowanych na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dr Brona obecnie pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Jest laureatem programu FNP HOMING PLUS bis.

 

 

logo (1).png
I.Sabala.jpg

Dr Izabela Sabała

Kieruje zespołem badawczym pracującym nad enzymami, które można wykorzystać do walki z chorobotwórczymi bakteriami, np. gronkowcem złocistym. Tego typu enzymy mają zastosowanie w nowoczesnych opatrunkach, służących leczeniu zakażeń skórnych. Dr Sabała jest laureatką programów FNP IMPULS i TEAM-TECH.

 

Dowiedz się więcej: Opatrunki, które rozpuszczają bakterie

 

 

Prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński 

Założyciel spółki NANOXO. Obecnie pracuje nad wytwarzaniem nanomateriałów półprzewodnikowych na bazie cynku oraz mikroporowatych nieorganiczno-organicznych materiałów typu MOF. Nowo opracowane technologie będą mgły mieć zastosowanie m.in. w produkcji leków. Prof. Lewiński jest laureatem programów FNP MISTRZ, TEAM POIG, TEAM.

 

Dowiedz się więcej: Nowe materiały funkcjonalne o unikatowych właściwościach

 

Moskal_2018_zdjecie_1.jpg

Prof. dr hab. Paweł Moskal

Z wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ opracowuje nową metodę diagnostycznej, która pozwoli na precyzyjne zlokalizowanie oraz określenie stopnia złośliwości różnych rodzajów nowotworów. Metoda będzie bazowała na pomiarze promieniowania emitowanego z człowieka w trakcie badań wykonywanych techniką pozytonowej emisyjnej tomografii (PET). Prof. Moskal jest laureatem programu FNP TEAM.

Prof. dr hab. Michał Mrozowski 

Prezes spółki EM Invent, która w konsorcjum z Politechniką Gdańską opracowuje nową metodę projektowania sensorów. Prof. Mrozowski jest laureatem programu TEAM-TECH.

 

Dowiedz się więcej: Łatwiejsze projektowanie bioczujników i czujników elektromagnetycznych

bottom of page